Společná televizní anténa (STA, DVB-T2)

Společná televizní anténa (STA, DVB-T2)

Počínaje rokem 2018 započal postupný přechod z nynějšího standardu pozemního digitálního vysílání DVB-T na modernější DVB-T2. Vzhledem k šíření nejrůznějších informací o úpravách našich společných televizních antén (dále již jen STA) bych rád odpověděl na několik nejčastějších dotazů.

Co znamená zkratka DVB-T2 ?

Jde o standard pozemního digitálního vysílání (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), který vychází ze standardu DVB-T.

Jaké výhody nám DVB-T2 vysílání přinese ?

Vzhledem k vyššímu datovému toku, které DVB-T2 má, to pro koncového diváka prakticky znamená hlavně více TV kanálů.

Lze STA upravit tak, aby bylo možné DVB-T2 přijímat jako dosavadní DVB-T ?

Bohužel, nelze. Tady je nutné mít k dispozici přijímač vybavený technologií DVB-T2. S přechodem na DVB-T2 není nutné do STA příliš investovat, dle technického stavu to může být max. výměna filtrů. Pouze u starších STA může být výhodnější pořízení programovatelného zesilovače, než "oživovat" již zastaralé technologie v STA.

Musím si pořídit novou televizi ?

Není nutné okamžitě řešit situaci nákupem novou televizí. Mnohdy postačí pouze nákup settopboxu, což je často ekonomicky zajímavější.

Jaké parametry má mít TV, nebo settopbox ?

Nejen že musí umožnit příjem DVB-T2, taktéž musí být přijímač vybaven kodekem H.265/HEVC. Tyto informace si lze pokaždé ověřit u prodejce, který by měl znát technické parametry prodávaného zboží.

Do kdy si mám domácnost připravit na přechod DVB-T2 ?

Letošním rokem byl zahájen postupný přechod na DVB-T2, přičemž úplné ukončení DVB-T je rok 2021. Je nutné počítat s tím, že "vypínání" některých vysílačů celostátních multiplexů začne již příští rok.

 

Jan Pianka

technický úsek

Komentáře jsou uzavřeny.